Úpal a úžeh – jak je rozeznat a léčit
V létě je kvůli vysokým teplotám a silnému slunci tělo mnohdy vystaveno vysoké zátěži, která se může projevit úpalem či úžehem. Zatímco úpal vzniká v důsledku přehřátí celého organismu, při úžehu dochází pouze k přehřátí mozku. Vzhledem k podobným projevům bývají tato onemocnění často zaměňována, přestože se způsob jejich vzniku, stejně jako některé příznaky, liší. Jak se úžeh a úpal projevují a jak se jim vyhnout?
Úpal je nemoc způsobená primárně horkem, přímé působení slunce tedy není nutné. Tělo se přehřívá, není schopno vytvořit dostatek potu ke svému ochlazení a hrozí také dehydratace organismu.
Úžeh naopak vzniká zásadně vlivem prudkého slunečního záření. Dochází při něm k přehřátí mozku, které je způsobeno delším pobytem na přímém slunci.
Příznaky:
Mezi typické příznaky obou onemocnění patří především bolest hlavy, zvýšená teplota a nevolnost, která může vést až ke zvracení.
Úpal může být doprovázen těmito příznaky:
- Zmatenost
- Zrychlené dýchání
- Zimnice
- Svalové křeče
Úžeh je charakteristický těmito problémy:
- Slabost
- Ztuhnutí šíje
- Spálená kůže
Zatímco příznaky úpalu se obvykle dostaví ihned, úžeh na sobě můžeme pocítit i několik hodin po pobytu na slunci. Je tedy důležité věnovat svému zdravotnímu stavu v letních dnech zvýšenou pozornost.
Délka onemocnění a jejich léčba:
U obou onemocnění je velmi důležitá okamžitá léčba, která může významně zkrátit délku trvání příznaků. Zásadní je především ochlazení organismu a rehydratace, která však musí probíhat postupně, aby se předešlo nevolnostem. Vhodné je nemocného uložit na chladné místo a podložit mu nohy, při úžehu pak přiložit studený obklad. Ideální je pití čisté vody či mineralizovaných nápojů, s horečkou pomohou analgetika. Důležité je také nepodceňovat případné spáleniny od slunce.
Při včasné první pomoci akutní příznaky obvykle odezní do několika hodin, únava může však přetrvávat i několik dní. V případě, kdy teplota neklesá, zvracení neustává, nebo nemocný ztrácí vědomí je nutné vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc.
Prevence:
Předcházet úpalu a úžehu je možné několika jednoduchými způsoby. Primární je nevystavovat se mezi 11 a 15 hodinou přímému slunci, dále pak nosit pokrývku hlavy a dodržovat pitný režim. Zvýšenou pozornost je nutné věnovat především dětem, které jsou úpalem a úžehem nejčastěji ohroženy.
Pears Health Cyber, www.pearshealthcyber.cz. (n.d.-b). Umíte poznat úpal a úžeh? Poradíme vám! 👍. Lékárna.cz. https://www.lekarna.cz/clanek/upal-vs.-uzeh-umite-je-rozpoznat/
Úpal a úžeh: Příznaky, léčba a jaký je mezi nimi rozdíl. (2022, 2. únor). EUC. https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/upal-a-uzeh-priznaky-lecba-a-jaky-je-mezi-nimi-rozdil/
Úpal a úžeh | Fakultní Thomayerova nemocnice. (n.d.). https://www.ftn.cz/upal-a-uzeh-816/