Vážení zákazníci, v současné chvíli nelze provádět platby kartou. Nelze tedy zakoupit předplatné ani vytvářet poptávky. Jednotlivé schůzky si nadále můžete zakoupit skrz okamžitý bankovní převod. Situaci řešíme a brzy platby kartou opět zprovozníme.

Smysl života dle psychiatra Viktora Frankla – najděte svůj

-
Smysl života dle psychiatra Viktora Frankla – najděte svůj

Každý z nás pravděpodobně již pocítil, že život tu není jen od toho, aby se bezmyšlenkovitě odžil, život by přeci také měl mít nějaký smysl. Co všechno ale může uspokojit naši přirozenou vůli ke smyslu? Na to se podíváme v dnešním článku, který se primárně opírá o poznatky ze studií uznávaného židovského psychiatra, Viktora E. Frankla.


Na úvod je důležité zmínit, že Franklův názor na vůli ke smyslu je podpořen empirickými důkazy. Například výsledky určitých studií poukázaly na fakt, že lidé dávají přednost smysluplné práci před prací dobře placenou. A kde dále můžeme najít smysl života? V. Frankl uvádí, že jedinec může objevit smysl v životě trojím způsobem, a to vykonáním činu, prožitím hodnoty a utrpením.


  • Vykonání činu – Pod tímto pojmem si můžete představit např. vaši práci, zajímavou činnost či sport. Každá činnost obsahuje skrytý smysl, ale je dobré myslet na fakt, že i smysluplná práce se může stát nesmyslnou, je-li konána sebestředně. Proto bychom se měli zaměřit na činnosti, které jsou konány s ohledem na druhé, abychom tak dosáhli sebe přesahujícího uspokojení.


  • Prožití hodnoty – Dle V. Frankla se jedná o jakýkoliv opravdový lidský zážitek. Za nejhodnotnější považuje především lásku. Každý, kdo se někdy upřímně zamiloval, s tímto tvrzením pravděpodobně souhlasí. Může se jednat o vztah mezi sourozenci, milostný vztah, nebo čistě o upřímné přátelství. Každý si může najít to své.


  • Utrpení – „Lidský život může být naplněn smyslem nejen prostřednictvím tvorby a zážitků, nýbrž i prostřednictvím utrpení.“ Frankl zde hovoří o tzv. tragické triádě – utrpení, vině a smrti. Tyto strasti nám dávají příležitost pro nejhlubší lidský růst, jelikož kdykoliv musíme čelit osudu, nejvíce záleží na našem postoji k utrpení. Trpící člověk se stává hrdinou tehdy, když promění své utrpení v morální vítězství!


Toto jsou způsoby, podle kterých člověk může objevit svůj smysl života, který výrazně může pomoci zlepšit kvalitu bytí. Není žádnou ostudou se v tomto případě obrátit na psychologa. Vidíte se v některých z výše uvedených případů, nebo vás v životě naplňuje něco odlišného? Dejte nám vědět na našem Discord serveru.

Drapela, V. J. (2011). Přehled teorií osobnosti.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Zuzana Ema Koláček
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

„Být normální v období dospívání je samo o sobě nenormální. “ — Anna Freud —

beach_access
Mgr. Kristina Kvapil Varšová
star star star star star
(4)
person Dospělí
done 2 roky praxe
Předplatné

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(7)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe
Předplatné

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(22)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 11 let praxe
Předplatné

“Být šťastný nikdy nevyjde z módy. “ Lilly Pulitzer

PhDr. Kateřina Chytilová Ph.D.
star star star star star
(2)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 18 let praxe

V současné době působím jako psycholog v lázeňské péči při obnově zdraví. Pracuji jak s dospělými, tak i s dětmi a dospívajícími.

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 15 let praxe

Jsem psycholožka s bohatou praxí z psychoterapie, psychodiagnostiky a lektorování. Zajímám se o psychologii práce, osobní rozvoj (ženská problematika, sebevědomí, autohypnóza).

Podobné články

Tým Mám lékaře – 11. 1. 2024

Děti a sociální sítě: Co byste jako rodiče měli vědět?

Sociální sítě hrají v životech dnešních dětí a adolescentů historicky nejvýznamější roli. Od prvních platfore...

Tým Mám lékaře – 28. 11. 2023

Jak zmírnit stres před svátky a užít si Vánoce?

Blíží se období vánočních svátků a ačkoliv je to čas radosti a pohody, mnoho lidí prožívá stres způsobený sho...

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...