Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr - jaký je mezi nimi rozdíl
Při shánění odborníka je důležité si předem uvědomit, koho vlastně hledáme, aby nám adekvátně dokázal poradit s naším problémem. Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychoterapeutem nebo psychiatrem, a kdy se na někoho z nich obrátit?
- Psycholog – U této profese se jedná o absolventa pětiletého vysokoškolského studia psychologie většinou na filozofické fakultě či fakultě sociálních studií, který se poté může uplatnit například v oblasti personalistiky, pracovní, školní a sportovní psychologie. Tento absolvent magisterského vzdělání může provádět psychologická vyšetření, poskytovat psychologické poradenství nebo se také věnovat klinické psychologii.
- Klinický psycholog – Tento typ psychologa si prošel atestací ve zdravotnictví k čemuž má také odpovídající praxi. Primárně se zabývá zvládáním vážných úrazů a onemocnění, duševními nemocemi a obvykle má i atestaci z psychoterapie, aby tak lépe podpořil harmonický rozvoj osobnosti. V praxi je vhodné se spíše obrátit na běžného psychologa, pokud se jedná o osobní problémy nebo seberozvoj, jelikož klinický psycholog řeší spíše závažnější psychické problémy.
- Psychoterapeut – V tomto smyslu se jedná o absolventa psychoterapeutického výcviku, a nikoliv o absolventa studia psychologie. Ovšem pro vstup do psychoterapeutického výcviku je potřeba mít ukončené vysokoškolské vzdělání (bakaláře), a to například z psychologie, nebo dalších humanitních a sociálních věd. Práce psychoterapeuta spočívá převážné ve vedení rozhovorů a vytváření důvěrných vztahů s klienty. Problém u psychoterapie je především fakt, že není nijak legislativně ošetřena, a proto si vždy předem zjistěte, jakého vzdělání dosáhl vámi zvolený psychoterapeut.
- Psychiatr – Na rozdíl od psychologa má psychiatr vystudovanou lékařskou fakultu, jejíž studium trvá 6 let. Lékař po studiu musí vykonat další praxe a průběžně se dále vzdělávat, poté složí atestační zkoušku a stává se tak psychiatrem. Psychiatr většinou pracuje v psychiatrické nemocnici, ambulanci, nebo může vést vlastní praxi. Důležitým rozdílem, podle kterého lze snadno rozlišit psychologa a psychiatra, je možnost předepisovat léky, kterou disponuje pouze psychiatr.
Vybírejte svého odborníka pozorně a dbejte na to, aby vám především vyhovoval jako člověk, na našich stránkách si každý může vybrat toho svého.
Univerzita, M. (n.d.). JAK SI VYBRAT PSYCHOLOGA | Psychologická poradna. Psychologická Poradna. https://poradna.fss.muni.cz/jak-si-vybrat-psychologa
Danelová, E. (2016). Psycholog, psychiatr, psychoterapeut. . . Psychologie.cz. https://psychologie.cz/psycholog-psychiatr-psychoterapeut