Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr - jaký je mezi nimi rozdíl

-
Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr - jaký je mezi nimi rozdíl

Při shánění odborníka je důležité si předem uvědomit, koho vlastně hledáme, aby nám adekvátně dokázal poradit s naším problémem. Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychoterapeutem nebo psychiatrem, a kdy se na někoho z nich obrátit?


  • Psycholog – U této profese se jedná o absolventa pětiletého vysokoškolského studia psychologie většinou na filozofické fakultě či fakultě sociálních studií, který se poté může uplatnit například v oblasti personalistiky, pracovní, školní a sportovní psychologie. Tento absolvent magisterského vzdělání může provádět psychologická vyšetření, poskytovat psychologické poradenství nebo se také věnovat klinické psychologii.
  • Klinický psycholog – Tento typ psychologa si prošel atestací ve zdravotnictví k čemuž má také odpovídající praxi. Primárně se zabývá zvládáním vážných úrazů a onemocnění, duševními nemocemi a obvykle má i atestaci z psychoterapie, aby tak lépe podpořil harmonický rozvoj osobnosti. V praxi je vhodné se spíše obrátit na běžného psychologa, pokud se jedná o osobní problémy nebo seberozvoj, jelikož klinický psycholog řeší spíše závažnější psychické problémy.
  • Psychoterapeut – V tomto smyslu se jedná o absolventa psychoterapeutického výcviku, a nikoliv o absolventa studia psychologie. Ovšem pro vstup do psychoterapeutického výcviku je potřeba mít ukončené vysokoškolské vzdělání (bakaláře), a to například z psychologie, nebo dalších humanitních a sociálních věd. Práce psychoterapeuta spočívá převážné ve vedení rozhovorů a vytváření důvěrných vztahů s klienty. Problém u psychoterapie je především fakt, že není nijak legislativně ošetřena, a proto si vždy předem zjistěte, jakého vzdělání dosáhl vámi zvolený psychoterapeut.
  • Psychiatr – Na rozdíl od psychologa má psychiatr vystudovanou lékařskou fakultu, jejíž studium trvá 6 let. Lékař po studiu musí vykonat další praxe a průběžně se dále vzdělávat, poté složí atestační zkoušku a stává se tak psychiatrem. Psychiatr většinou pracuje v psychiatrické nemocnici, ambulanci, nebo může vést vlastní praxi. Důležitým rozdílem, podle kterého lze snadno rozlišit psychologa a psychiatra, je možnost předepisovat léky, kterou disponuje pouze psychiatr.

Vybírejte svého odborníka pozorně a dbejte na to, aby vám především vyhovoval jako člověk, na našich stránkách si každý může vybrat toho svého.

Univerzita, M. (n.d.). JAK SI VYBRAT PSYCHOLOGA | Psychologická poradna. Psychologická Poradna. https://poradna.fss.muni.cz/jak-si-vybrat-psychologa

Danelová, E. (2016). Psycholog, psychiatr, psychoterapeut. . . Psychologie.cz. https://psychologie.cz/psycholog-psychiatr-psychoterapeut

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Kateřina Wilde
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 11 let praxe

V psychoterapii mám velkou důvěru v klienta samotného..Věřím, že si často přináší řešení problémů již s sebou na první sezení.

Mgr. Katarína Holasová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 15 let praxe
Předplatné

Jako psycholožka se zaměřuji na problematiku závislostí všeho druhu. Služby poskytuji ve slovenštině, češtině i angličtině.

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(42)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Helena Kdolská
star star star star star
(8)
person Dospělí, náctiletí
done 5 let praxe

Nemusíš zůstávat na své problémy sám. Ráda poskytnu prostor, kdy o potíží mluvit, prostor k pochopení příčin a nakonec i hledání cesty jak dál.

Ms. Paulína Árendášová
star star star star star
person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Mgr. Barbora Vobořilová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

Jmenuji se Barbora Vobořilová a jsem psycholožka ve zdravotnictví, krizová interventka a frekventantka psychoterapeutického výcviku KBT. Budu se těšit na naší společnou cestu.

Podobné články

Ondřej Zbejval – 9. 9. 2024

Jak změna na letní čas ovlivňuje vaše tělo a vaši psychickou pohodu

Letní a zimní čas. Někdo si možná libuje, že jednou za rok si může přispat o hodinu navíc, zatímco jiní nec...

Ondřej Zbejval – 26. 9. 2024

Život s fobiemi: aneb jak porozumět svým obavám

Každý z nás už někdy pocítil strach, ať už z testů ve škole, v noci v tmavé uličce po cestě domů, nebo před p...

Ondřej Zbejval – 25. 4. 2024

Kde se vzaly závislosti aneb evoluční modely

Závislosti jsou všude kolem nás. Nabírají celou řadu podob a přináší nespočet výzev. V moderní době se nepotý...