První online sezení s psychoterapeutem či psychologem: Na co se připravit a co očekávat

-
První online sezení s psychoterapeutem či psychologem: Na co se připravit a co očekávat
Učinit vlastní rozhodnutí a přiznat si, že potřebuji docházet na psychoterapii, se může někdy zdát jako velmi náročný úkol. V částech společnosti stále panuje představa, že člověk, který navštěvuje psychoterapeuta, projevuje slabost, vzdává se nebo je dokonce považován za blázna. Proto není ani příliš překvapivé, že někteří z nás se obávají vyhledat odbornou pomoc, ať už v rámci online prostředí nebo tváří v tvář (face to face). Osobně však vnímám ochotu docházet na psychoterapii jako silné odhodlání, chuť něco změnit a především jako sílu říct si o pomoc. To vše svědčí o silné osobnosti. Práce na sobě v psychoterapii by neměla být až tím posledním možným krokem, a proto si společně představíme, co všechno můžete očekávat od prvního sezení v online psychoterapii a jakým způsobem se na něj připravit. První sezení vás pak již tolik nezaskočí nebo vás tento článek alespoň utvrdí, že psychoterapie je volba, které se nemusíte obávat.

Kdo vede online psychoterapie?


Jednou z otázek, které si možná na úvod pokládáte, je otázka, s kým se na psychoterapii setkáte. Online psychoterapie drtivou většinou vede psychoterapeut, který má absolvovaný akreditovaný výcvik v psychoterapii. Přehled akreditovaných výcviků můžete najít na stránkách Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) nebo na stránkách České asociace pro psychoterapii (ČAP). V případě našeho webu Mám lékaře se také většinou zároveň jedná o psychology a psycholožky, kteří absolvovali bakalářské studium psychologie spolu s navazujícím magisterským studiem psychologie. Podívejte se na nabízené psychoterapeuty a psychology a začněte ještě dnes. Pokud by vás více zajímalo, jaký je rozdíl mezi psychiatrem, psychologem a psychoterapeutem, můžete se podívat na tento článek. S výběrem psychoterapeuta/ky nebo v našem případě často psychologa/žky vám pomůže dřívější článek, který vám poradí, na jaké aspekty je dobré se zaměřit.

Je online psychoterapie efektivní?


Online psychoterapie je poměrně nový koncept, který získal na popularitě především během pandemie covidu-19. Panuje proto kolem ní stále několik nejasností. Nejčastěji se lidé ptají, zda je online psychoterapie stejně efektivní jako psychoterapie tváří v tvář (face to face). Na tuto otázku se již v posledních letech pokoušely odpovědět vědci za pomocí analýzy dat z velkého množství nezávislých studií (v akademii se pro tento typ vědecké práce používá označení metaanalýza). Za pomocí těchto analýz se vědci přiklání k názoru, že online psychoterapie může být stejně efektivní jako psychoterapie tváří v tvář. V obou typech psychoterapie se pak jako nejefektivnější zdá psychoterapeutický směr KBT.

Nervozita před prvním sezením je zcela normální


Před prvním sezením s psychoterapeutem bývá zcela běžné, že se cítíte nervózní. Jde také přeci o novou zkušenost v neznámém prostředí a nervozita je proto zcela na místě. Lidé se často obávají, zda správně vysvětlí svůj problém, se kterým do psychoterapie přicházejí, zda budou mít o čem hovořit nebo jestli je psychoterapeut neodsoudí. Všechny tyto pocity jsou zcela normální a je naprosto v pořádku nedokázat popsat svůj problém. Psychoterapeut je na všechny tyto situace připravený a rozhodně vás nebude v žádném případě soudit. Jedná se totiž o profesi, kde pomoc lidem bývá na prvním místě. Zároveň vaše nervozita před sezením může být prospěšná, protože po samotném sezení s psychoterapeutem můžete reflektovat, jak se cítíte a zda se vaše nervozita snížila.

Jak se na připravit na první online sezení


Příprava na první sezení by neměla zahrnovat příliš mnoho kroků, abyste se zbytečně více nevystresovali. Každý z nás také může mít vlastní rituály, které mu mohou před sezením pomoci. V případě online psychoterapie je však vhodné se předem ujistit, že máte na vašem místě dobré internetové připojení. Mne osobně například také uklidňuje, že si před psychoterapií vyzkouším, zda mi dobře funguje kamera, mikrofon a zvuk a většinou si za sebe nastavím nějaké příjemné pozadí. Pro některé lidi může být také výhodou, že si před sezením napíšou jednotlivé body, které by na psychoterapii rádi probrali. Ideálně si také na online psychoterapii zkuste vybrat takové místo, kde se cítíte pohodlně a kde vás nebude nikdo rušit. Připravte si nějaké dobré pití, které máte rádi, abyste se cítili během sezení ještě o něco pohodlněji. Vhodné je také udělat si chvíli čas pro sebe po samotném sezení s psychoterapeutem, protože některá uvědomění mohou přijít až později. Všechny tyto tipy vám doufám pomohou se na svém prvním online sezení cítit co možná nejlépe.

Jak vypadá první online sezení?


Pokud uvažujete o online psychoterapii, pravděpodobně vás bude také zajímat, jak první sezení bude probíhat. Na začátku sezení se vám představí především váš psychoterapeut, ale i vy. Pokud vás bude cokoliv zajímat, bezpochyby se můžete svého psychoterapeuta zeptat. Na úvod se vás potom zeptá, s čím do psychoterapie přicházíte. Nemusíte se však bát, pokud nebudete znát přesnou odpověď, nebo se na konkrétní téma nebude cítit dostatečně bezpečně. Všechno má svůj čas. První sezení většinou slouží k zorientování, abyste společně s psychoterapeutem či psychoterapeutkou prošli další kroky, jakým způsobem se další sezení budou vyvíjet. První sezení, ale i všechny další, standardně trvají 50 minut, takže si určitě nezapomeňte vyhradit potřebný čas.

První online psychoterapie se může pro mnohé zdát jako něco děsivého a neznámého. Pokud jste se však pro psychoterapii již rozhodli, určitě na sebe můžete být pyšní, protože dáváte jasně najevo, že máte upřímný zájem na sobě pracovat a posouvat se tak dál. Nervozita před sezením je také zcela přirozená, ale můžete např. vyzkoušet sepsat si body, které chcete na psychoterapii probrat nebo si připravit vaše oblíbené pití, abyste se cítili co možná nejlépe. Doufám, že vám tento článek pomohl zodpovědět otázky ohledně prvního sezení a vy se tak snad vydáte na svou cestu v psychoterapii co nejdříve.


Chi, D., Zhang, Y., Zhou, D., Xu, G., & Bian, G. (2022). The effectiveness and associated factors of online psychotherapy on COVID-19 related distress: A systematic review and meta-analysis. Frontiers in Psychology, 13. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2022.1045400

Fernandez, E., Woldgabreal, Y., Day, A., Pham, T., Gleich, B., & Aboujaoude, E. (2021). Live psychotherapy by video versus in‐person: A meta‐analysis of efficacy and its relationship to types and targets of treatment. Clinical Psychology & Psychotherapy, 28(6), 1535–1549. https://doi.org/10.1002/cpp.2594

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Tereza Lysá
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 9 let praxe

Poskytuji psychologické poradenství pro dospívající a dospělé klienty.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(38)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

beach_access
Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star
(8)
person Dospělí, náctiletí
done 13 let praxe

Pokud na bedrech nosíte náklad (v podobě nezpracovaných událostí, ublížení, ztrát, opakování chyb apod.) a chcete se ho zbavit, začněte svůj život měnit hned. Ráda vám pomohu.

Mgr. Zuzana Ema Koláček
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

„Být normální v období dospívání je samo o sobě nenormální. “ — Anna Freud —

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(7)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe
Předplatné

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

Mgr. Lucie Marcinčínová
star star star star star
(15)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 10 let praxe

Jako psycholog a terapeut se ve své práci opírám především o odborné vzdělání, můj přístup je orientovaný na řešení. Nebudu soudit vás ani velikost vašeho problému.

Na sezení přispívají pojištovny:

Podobné články

Tým Mám lékaře – 14. 11. 2023

Jak si udržet psychickou pohodu na podzim?

Podzim přináší nejen barevné listí a chladnější počasí, ale také změny, které mohou ovlivnit naši psychickou...

Mgr. Lucie Marcinčínová – 16. 5. 2024

Tři zlatá pravidla terapie zaměřené na řešení

Psychoterapie zaměřená na řešení je jedním z odvětví psychoterapeutických směrů. Jak již název vypovídá, neza...

Tým Mám lékaře – 14. 9. 2022

Lucidní snění – co se pod termínem skrývá, a jak začít

Pravděpodobně většina z nás již slyšela o fenoménu zvaném lucidní sen nebo také lucidní snění. Ne každý má ov...