Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?
Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem se navyšuje počet uchazečů, kteří si na tento obor hlásí. Zpravidla je proto stále těžší se na něj dostat. V dnešní článku si představíme většinu fakult, na kterých můžete v České republice studovat psychologii. Pokud si totiž podáte přihlášku na více škol, vaše šance se významně zvýší.
Kde se dá studovat psychologie a jaké jsou šance? – Úspěšnost u jednotlivých škol se výrazně liší–například u Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) u přijímacích zkoušek uspěje pouhých 5 % uchazečů. Vyjádřeno čísly, v loňském přijímacím řízení se na FF UK (2022/2023) na FF UK psychologii přihlásilo 1135 uchazečů a přijato bylo pouze 59.
· Praha – Filozofická fakulta UK (úspěšnost ± 5 %) ┃ Pedagogická fakulta UK (úspěšnost ± 6 %)
· Brno – Fakulta sociálních studií MUNI (úspěšnost ± 8 %) ┃ Filozofická fakulta MUNI (úspěšnost ± 6 %)
· Olomouc – Filozofická fakulta UPOL (úspěšnost ± 6 %)
· České Budějovice – Pedagogická fakulta JČU (úspěšnost ± 32 %)
· Ostrava – Filozofická fakulta OU (úspěšnost ± 13 %)
Přijímací řízení na jednotlivých fakultách
Filozofická Fakulta UK
1. kolo se skládá z testu studijních předpokladů, testu z psychologie, krátké eseje a výběrem mezi absolvování testu buďto ze ZSV nebo biologie. 2. kolo je zaměřeno na ústní projev, konkrétně vás čeká část A – rozhovor o eseji, odborných aktivitách, zájmech, motivaci a předpokladech ke studiu uchazeče, diskuse o odborných otázkách na základě seznamu prostudované literatury. Část B – prezentace zaměřená na uchazečovu motivaci ke studiu psychologie, otázky z okruhů pro podčást A. Také se předkládá seznam odborných aktivit a odborné literatury, které mají určitou spojitost s psychologií. Zde naleznete seznam doporučené literatury.
Pedagogická fakulta UK
Jednokolové zkoušky se skládají z písemného testu z psychologie a speciální pedagogiky. Část testových otázek je formulována v anglickém jazyce (B2).
Fakulta sociálních studií MUNI
Přijímací řízení se na této fakultě skládá "pouze" z testů od společnosti Scio, konkrétně se jedná o test OSP a ZSV. Pro přijetí se silně doporučuje překročit percentilovou hranici 90 z obou testů.
Filozofická fakulta MUNI
Zde se nejdříve musíte poprat s oborovým testem, který se skládá jak z psychologie, tak z biologie. Pokud zvládnete získat percentil nad 65 (většinou), tak postupujete do 2. kola, kde si napíšete test TSP (velmi podobný testu OSP od společnosti Scio). Z testu TSP ale většinou také musíte získat percentil nad 90.
Filozofická fakulta UPOL
V prvním kole vás čeká test ze studijních předpokladů (podobné jako u společnosti Scio), dále test z psychologie a jako poslední test z biologie a ZSV. 2. kolo se v posledním letech často měnilo, většinou se však jednalo o pohovor, kde uchazeč seznámil porotu se svými motivacemi, portfoliem atd. Dále si uchazeč vylosuje dvě otázky z psychologie, o kterých následně hovoří.
Pedagogická fakulta JČU
V prvním kole musíte získat alespoň 50 bodů z testu OSP od společnosti Scio (tzn. 50 percentil a výš, pokud získáte např. percentil 98, získáváte 98 bodů do druhého kola). V druhém kole musíte předložit portfolio, které následně zhodnotí porota.
Filozofická fakulta OU
V Ostravě na vás bude čekat test z psychologie, test studijních předpokladů (znovu podobný jako od společnosti Scio), test z biologie a jako poslední test ze ZSV.
Přejeme hodně štěstí u přijímacího řízení a doufáme, že se vám vaše sny splní.