Disociativní porucha identity vs. schizofrenie - jak se liší

-
Disociativní porucha identity vs. schizofrenie - jak se liší

V dnešním článku vám představíme specifickou poruchu, které se v uplynulých letech podařilo zaujmout scénáristy po celém světě. Jedná se o tzv. disociativní poruchu identity (DID), dříve také známou pod názvem mnohočetná porucha osobnosti. Porucha se stala ústředním motivem řady filmů, například filmu ‚‚Split‘‘ s českým názvem Rozpolcený. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi DID a schizofrenií, se kterou bývá porucha zaměňována?


Disociativní porucha identity – Postihuje přibližně 2 % populace. Mezi hlavní rysy tohoto obranného mechanismu patří především disociativní stavy, které se vyznačují stavem odpojení od vlastních myšlenek, emocí a vzpomínek. Velmi často se porucha projevuje vytvořením odlišných osobností v těle jedné osoby. Nejčastější příčinou této poruchy je prožité trauma v dětství, často se jedná o zneužívání či jinou traumatickou událost. Další osobnosti mohou vznikat z toho důvodu, aby se hlavní „já“ dokázalo vyrovnat s prožitou traumatickou událostí a stresem, který z ní pramení. Často tak vzniká v těle osoby další osobnost, která si dané trauma pamatuje, zatímco primární a původní osobnost na traumatickou událost zapomene.


Rozdíl mezi DID a schizofrenií – Mezi těmito dvěma typy poruch často dochází k záměně. Většinově si řada lidí představí pod příznaky DID schizofrenii a obráceně. Schizofrenie má několik druhů, a proto je komplikované ji shrnout do pár vět. Schizofrenie se nicméně vyznačuje primárně sluchovými halucinacemi, paranoidními či bizarními bludy nebo zmatenou řečí a myšlení, což často jde ruku v ruce s rozsáhlou sociální či pracovní dysfunkcí. Schizofrenie se tak nevyznačuje mnohočetností osobností, jak si mnozí myslí. Mnohočetnost osobností je charakteristická naopak pro disociativní poruchu osobnosti.


Lidé trpící DID nejsou pro své okolí zpravidla nebezpeční. Tento fakt je v rozporu se znázorněním DID například ve filmu Rozpolcený. Osoby trpící touto poruchou mohou být nebezpeční zejména sami sobě.

Přispěvatelé projektů Wikimedia. (2023). Schizofrenie. cs.wikipedia.org. https://cs.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie

Přispěvatelé projektů Wikimedia. (2023b). Disociativní porucha identity. cs.wikipedia.org. https://cs.wikipedia.org/wiki/Disociativn%C3%AD_porucha_identity

AnthonyPadilla. (2020, March 4). I spent a day with MULTIPLE PERSONALITIES (Dissociative Identity Disorder) [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=ek7JK6pattE

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(38)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

beach_access
Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star
(8)
person Dospělí, náctiletí
done 13 let praxe

Pokud na bedrech nosíte náklad (v podobě nezpracovaných událostí, ublížení, ztrát, opakování chyb apod.) a chcete se ho zbavit, začněte svůj život měnit hned. Ráda vám pomohu.

Mgr. Zuzana Ema Koláček
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

„Být normální v období dospívání je samo o sobě nenormální. “ — Anna Freud —

Mgr. Lucie Marcinčínová
star star star star star
(15)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 10 let praxe

Jako psycholog a terapeut se ve své práci opírám především o odborné vzdělání, můj přístup je orientovaný na řešení. Nebudu soudit vás ani velikost vašeho problému.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(7)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe
Předplatné

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

beach_access
Mgr. Kristina Kvapil Varšová
star star star star star
(4)
person Dospělí
done 2 roky praxe
Předplatné

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

Podobné články

Kristýna Daňková – 14. 3. 2024

„Přecitlivělá“ generace sněhových vloček má výhodu: Řeší své problémy včas!

Uspět v dnešním světě není jednoduché. Žádá si to mnoho. Od těch „správných“ fyzických proporcí, přes perfek...

Tým Mám lékaře – 27. 1. 2024

Jak rozpoznat a léčit syndrom vyhoření?

Ve stále komplexnějším světě se mnoho lidí setkává se syndromem vyhoření, který negativně ovlivňuje jejich pr...

Tým Mám lékaře – 28. 12. 2023

Psychologie štěstí: Cesta k trvalému a hlubokému pocitu naplnění

Štěstí, neustále vyhledávaný pocit, které spojuje všechny lidské bytosti. Odpověď na otázku, jak, a jestli vů...