Disociativní porucha identity vs. schizofrenie - jak se liší

-
Disociativní porucha identity vs. schizofrenie - jak se liší

V dnešním článku vám představíme specifickou poruchu, které se v uplynulých letech podařilo zaujmout scénáristy po celém světě. Jedná se o tzv. disociativní poruchu identity (DID), dříve také známou pod názvem mnohočetná porucha osobnosti. Porucha se stala ústředním motivem řady filmů, například filmu ‚‚Split‘‘ s českým názvem Rozpolcený. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi DID a schizofrenií, se kterou bývá porucha zaměňována?


Disociativní porucha identity – Postihuje přibližně 2 % populace. Mezi hlavní rysy tohoto obranného mechanismu patří především disociativní stavy, které se vyznačují stavem odpojení od vlastních myšlenek, emocí a vzpomínek. Velmi často se porucha projevuje vytvořením odlišných osobností v těle jedné osoby. Nejčastější příčinou této poruchy je prožité trauma v dětství, často se jedná o zneužívání či jinou traumatickou událost. Další osobnosti mohou vznikat z toho důvodu, aby se hlavní „já“ dokázalo vyrovnat s prožitou traumatickou událostí a stresem, který z ní pramení. Často tak vzniká v těle osoby další osobnost, která si dané trauma pamatuje, zatímco primární a původní osobnost na traumatickou událost zapomene.


Rozdíl mezi DID a schizofrenií – Mezi těmito dvěma typy poruch často dochází k záměně. Většinově si řada lidí představí pod příznaky DID schizofrenii a obráceně. Schizofrenie má několik druhů, a proto je komplikované ji shrnout do pár vět. Schizofrenie se nicméně vyznačuje primárně sluchovými halucinacemi, paranoidními či bizarními bludy nebo zmatenou řečí a myšlení, což často jde ruku v ruce s rozsáhlou sociální či pracovní dysfunkcí. Schizofrenie se tak nevyznačuje mnohočetností osobností, jak si mnozí myslí. Mnohočetnost osobností je charakteristická naopak pro disociativní poruchu osobnosti.


Lidé trpící DID nejsou pro své okolí zpravidla nebezpeční. Tento fakt je v rozporu se znázorněním DID například ve filmu Rozpolcený. Osoby trpící touto poruchou mohou být nebezpeční zejména sami sobě.

Přispěvatelé projektů Wikimedia. (2023). Schizofrenie. cs.wikipedia.org. https://cs.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie

Přispěvatelé projektů Wikimedia. (2023b). Disociativní porucha identity. cs.wikipedia.org. https://cs.wikipedia.org/wiki/Disociativn%C3%AD_porucha_identity

AnthonyPadilla. (2020, March 4). I spent a day with MULTIPLE PERSONALITIES (Dissociative Identity Disorder) [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=ek7JK6pattE

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Barbora Vobořilová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

Jmenuji se Barbora Vobořilová a jsem psycholožka ve zdravotnictví, krizová interventka a frekventantka psychoterapeutického výcviku KBT. Budu se těšit na naší společnou cestu.

Mgr. Věra Kudličková Dušková
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 8 let praxe

Moje motto: "Všichni jsme silní, jen o tom často nevíme a potřebujeme tu sílu najít v sobě. A není žádná ostuda nechat si pomoci!" A proto jsem tu pro vás. :-)

Mgr. Veronika Klímová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí, děti
done 4 roky praxe

Poskytuji poradenství pro děti, dospívající a dospělé. Těším se na případnou spolupráci =)

Mgr. Lucie Marcinčínová
star star star star star
(25)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 10 let praxe

Jako psycholog a terapeut se ve své práci opírám především o odborné vzdělání, můj přístup je orientovaný na řešení. Nebudu soudit vás ani velikost vašeho problému.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Kristina Kvapil Varšová
star star star star star
(4)
person Dospělí
done 3 roky praxe
Předplatné

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

PhDr. Kateřina Chytilová Ph.D.
star star star star star
(11)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 18 let praxe

V současné době působím jako psycholog v lázeňské péči při obnově zdraví. Pracuji jak s dospělými, tak i s dětmi a dospívajícími.

Podobné články

Bc. Ondřej Zbejval – 9. 2. 2025

Ztrácíme důvěru ve vědu? Studie z 68 zemí světa přináší nová zjištění

Věda hraje v našem životě klíčovou roli – od medicíny, ekonomie, psychologie, přes změnu klimatu až po techno...

Ondřej Zbejval – 9. 10. 2024

ADHD není jen nemoc zlobivých dětí

Dnes se s diagnózou ADHD setkáváme stále častěji. Je proto dost možné, že již ve svém okolí znáte někoho, kdo...

Ondřej Zbejval – 5. 8. 2024

Jak se stát soudním znalcem: Kariéra v psychologii

Pro nezávislost a objektivitu soudních řízení, ať už v občanských či trestních, jsou bezpochyby nesmírně důle...