Vážení zákazníci, v současné chvíli nelze provádět platby kartou. Nelze tedy zakoupit předplatné ani vytvářet poptávky. Jednotlivé schůzky si nadále můžete zakoupit skrz okamžitý bankovní převod. Situaci řešíme a brzy platby kartou opět zprovozníme.

Děti a sociální sítě: Co byste jako rodiče měli vědět?

-
Děti a sociální sítě: Co byste jako rodiče měli vědět?

Sociální sítě hrají v životech dnešních dětí a adolescentů historicky nejvýznamější roli. Od prvních platforem, jako byl MySpace, přes Facebook až po současné giganty jako TikTok a Instagram, se postupně tyto sítě staly součástí každodenního života většiny lidí. Pro děti už nejsou jen otázkou volnočasových aktivit, ale také klíčovým prvkem v jejich sociálním, emocionálním a kognitivním vývoji. Tento článek se zaměřuje na dopady sociálních médií a nabízí strategie (nejen) pro rodiče, jak podporovat zdravý vztah dětí k digitálnímu světu.


Škodí sociální sítě mladým lidem?


Sociální sítě poskytují mladým lidem cenné příležitosti k rozvoji sociálních dovedností a k upevnění vztahů s vrstevníky, a to zejména v případě, že mají potíže s osobní interakcí. Platformy umožňují dětem a dospívajícím vyjádřit sebe sama a rozvíjet kreativitu, což je klíčové pro jejich rozvoj. Kromě toho představují neuvěřitelně komplexní zdroj vzdělávacích materiálů a mohou podporovat samostudium, což je užitečný doplněk ke klasickému vzdělávání.


Na druhé straně ale sociální sítě přináší vážná rizika, jako je kyberšikana a obtěžování. Anonymita internetu usnadňuje agresivní chování a šikanu, což může vést k úzkosti, depresím nebo nízkému sebevědomí. Nadměrné používání sociálních médií může také vést k závislosti a omezovat čas strávený v reálném světě, což může negativně ovlivnit některé sociální dovednosti a celkový vývoj mladých lidí.


Strategie pro rodiče


1. Doporučte zdravé hranice


Promluvte si s dítětem o množství času, které tráví na sociálních médiích. Je dobré, aby čas strávený online nebránil v jiných aktivitách, které dítě baví, a aby nedocházelo k zanedbávání školy či zdravého spánku. Snažte se ale vyhnout zákazům a nechte je až jako poslední možnost. 


2. Vzdělávejte a diskutujte


Vzdělávejte dětí o tom, jak platformy fungují, zejména algoritmy, reklamy a nakládání s osobními údaji. Pomozte dětem pochopit, jak sociální sítě ovlivňují vnímání jejich reality.


3. Nabídněte podporu a pochopení


Poskytněte dítěti prostor, kde se může bez obav podělit o své zkušenosti se sociálními médii, včetně negativních reakcí nebo tlaků, které může cítit. Můžete navrhnout společné procházení sociálních sítí, abyste lépe porozuměli jejich online světu a mohli poskytnout konkrétní rady.


4. Jděte pozitivním příkladem


Rodiče by měli být jít příkladem zdravého používání technologií. To zahrnuje omezení vlastního času stráveného na sociálních médiích. Snažte se porozumět aktuálním trendům a platformám, které děti používají a neodsuzujte je. Můžete pak s dětmi komunikovat lépe o jejich online zkušenostech a zájmech.


Závěr


Je zřejmé, že sociální sítě mají komplexní dopad na psychologii dítěte. Zatímco přinášejí nové příležitosti pro rozvoj a učení, zároveň představují řadu výzev, které vyžadují pozornost od rodičů a učitelů. Klíčem ke spokojenému dítěti v onlind světě je informovanost, otevřená komunikace a schopnost přizpůsobit se rychle měnícímu se světu.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Zuzana Ema Koláček
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

„Být normální v období dospívání je samo o sobě nenormální. “ — Anna Freud —

beach_access
Mgr. Kristina Kvapil Varšová
star star star star star
(4)
person Dospělí
done 2 roky praxe
Předplatné

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(7)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe
Předplatné

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(22)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 11 let praxe
Předplatné

“Být šťastný nikdy nevyjde z módy. “ Lilly Pulitzer

PhDr. Kateřina Chytilová Ph.D.
star star star star star
(2)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 18 let praxe

V současné době působím jako psycholog v lázeňské péči při obnově zdraví. Pracuji jak s dospělými, tak i s dětmi a dospívajícími.

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 15 let praxe

Jsem psycholožka s bohatou praxí z psychoterapie, psychodiagnostiky a lektorování. Zajímám se o psychologii práce, osobní rozvoj (ženská problematika, sebevědomí, autohypnóza).

Podobné články

Tým Mám lékaře – 10. 7. 2023

Jak se vyrovnat se stresem: 5 účinných strategií pro zvládání každodenního tlaku

Stres je nepostradatelnou součástí moderního života. Každodenní tlak a nároky, s nimiž se setkáváme, mohou zp...

Ondřej Zbejval – 17. 4. 2024

Závislosti všude kolem nás: Rozlišení mezi látkovými a nelátkovými závislostmi

V moderní době se potýkáme s celou řadou překážek. Svět se neustále zrychluje, vznikají nové sociální sítě a...

Tým Mám lékaře – 13. 12. 2023

Jak připravit novoroční předsevzetí tak, aby se podařilo splnit?

S příchodem každého nového roku se otevírá prostor pro sebereflexi a nové cíle. Ačkoli je tato tradice často...