Co spojuje různé psychoterapeutické směry? Společné faktory v psychoterapii

-
Co spojuje různé psychoterapeutické směry? Společné faktory v psychoterapii
Psychoterapeutických směrů, ze kterých si dnes člověk může vybírat, existuje již celá řada od pravděpodobně nejznámější kognitivně-behaviorální terapie (KBT), přes logoterapii až po například různé humanistické směry a celou řadu dalších. Jen podle seznamu České asociace pro psychoterapii existuje aktuálně až 40 různých akreditovaných komplexních psychoterapeutických výcviků, které jsou certifikované podle kritérií Evropské asociace pro psychoterapii (EAP). Pokud si však hledáte psychologa/psycholožku nebo psychoterapeuta/psychoterapeutku, poměrně často se setkáte s informací, jaký psychoterapeutický výcvik absolvoval/a nebo jej ještě aktivně navštěvuje. Když si hledáte psychoterapii a možná i psychologické poradenství, pravděpodobně vás bude zajímat i typ absolvovaného psychoterapeutického výcviku. Přestože se psychoterapeutické výcviky, jejich metody, teorie a techniky v řadě aspektech liší, vědecké výzkumy dnes ukazují, že jednotlivé psychoterapeutické směry sdílejí tzv. společné faktory, které stojí za jejich přibližně stejnou účinností. Dnes se proto na tyto faktory, které psychoterapeutické směry spojují, společně podíváme.

Moře psychoterapeutických směrů aneb jak si vlastně vybrat


Pokud si vybíráte svého psychoterapeuta/psychoterapeutku nebo psychologa/psycholožku skrze internet, pravděpodobně jste se mohli setkat s informací, jaký psychoterapeutický výcvik absolvovali nebo jej ještě aktivně navštěvují. Co ale dělat, když jste při vyhledávání narazili na celou řadu psychoterapeutických výcviků a ptáte se, jaký z nich by pro vás mohl být tou nejlepší volbou. S odpovědí na tuto otázku přicházejí moderní studie, které opakovaně ukazují, že různé psychoterapeutické směry jsou zhruba stejně účinné a efektivní. To ale ještě nutně neznamená, že volba psychoterapeutického směru nemá smysl. Psychoterapie jako živnost totiž prozatím není v zákoně ČR právně ukotvena a absolvovaný psychoterapeutický výcvik proto může sloužit jako takový ukazatel, že má váš psychoterapeut/psychoterapeutka požadované vzdělání. Seznam akreditovaných psychoterapeutických výcviků můžete najít hned u dvou organizací, a to u České asociace pro psychoterapii (ČAP) a u Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Někdy se také v praxi může stát, že vám váš lékař doporučí psychoterapeuta s konkrétním psychoterapeutickým směrem, jako je například KBT. Pokud by vás více zajímaly jednotlivé psychoterapeutické směry, můžete si přečíst náš článek o kognitivně-behaviorální terapii (KBT) nebo o logoterapii od V. E. Frankla.

Tajná přísada každého psychoterapeutického směru


Psychoterapeutických směrů existuje celá řada a jejich výběr se může zdát jako velmi důležitá volba, a to obzvláště v situaci, kdy jde o naše vlastní zdraví nebo o zdraví někoho z našich blízkých. Dnes ale na základě vědeckých studií víme, že jsou si jednotlivé psychoterapeutické značně podobné a s jistotou nemůžeme tvrdit, že by byl jeden směr lepší než ty ostatní. Rosenzweig tento fenomén již v první polovině 20. století pojmenoval jako tzv. „verdikt ptáka doda“ (Dodo Bird Verdict). A na čem tedy primárně v psychoterapii záleží? Ze studií vychází najevo, že se jedná o vzájemnou vazbu (můžete si ji představit jako určitý vztah s vaším psychoterapeutem) nebo také o dohodu, na čem budete pracovat. Jako důležitá ve výzkumech vychází také empatie, respektive vřelost, pečující a milé interakce. Možná nepříliš překvapivě se jako důležitá zdají také očekávání. Ze strany klienta pak můžete účinnosti psychoterapie lehce pomoci, pokud budete mít již určitá očekávání, jako je například odpověď na otázku, proč psychoterapii navštěvujete a co tím chcete změnit.

Možných společných faktorů, které ovlivňují efektivitu psychoterapie, najdeme jistě celou řadu. Studie se však minimálně shodují na tom, že tyto společné faktory skutečně existují a žádný psychoterapeutický směr není s jistotou nadřazený těm ostatním. Výběr konkrétního psychoterapeutického přístupu proto nemusí být klíčovým faktorem úspěchu – mnohem důležitější je najít takového psychoterapeuta/ku nebo psychologa/žku, se kterým se budete cítit dobře a který dokáže efektivně vést proces změny.
Certifikované výcviky. (2025). https://czap.cz/Certifikovane-vycviky

Elliott, K., Barker, K. K., & Hunsley, J. (2015). Dodo Bird verdict in psychotherapy. The Encyclopedia of Clinical Psychology, 1–5. https://doi.org/10.1002/9781118625392.wbecp053

Předmět na FSS MU - Pozvání do psychoterapie (2025)

Wampold, B. E. (2015). How important are the common factors in psychotherapy? An update. World Psychiatry, 14(3), 270–277. https://doi.org/10.1002/wps.20238

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Tereza Lysá
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 10 let praxe

Poskytuji psychologické poradenství pro dospívající a dospělé klienty.

Na sezení přispívají pojištovny:

Ms. Paulína Árendášová
star star star star star
person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(42)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Kateřina Wilde
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 11 let praxe

V psychoterapii mám velkou důvěru v klienta samotného..Věřím, že si často přináší řešení problémů již s sebou na první sezení.

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(33)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 12 let praxe

“Být šťastný nikdy nevyjde z módy. “ Lilly Pulitzer

Mgr. Katarína Holasová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 15 let praxe
Předplatné

Jako psycholožka se zaměřuji na problematiku závislostí všeho druhu. Služby poskytuji ve slovenštině, češtině i angličtině.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 16. 9. 2022

Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr - jaký je mezi nimi rozdíl

Při shánění odborníka je důležité si předem uvědomit, koho vlastně hledáme, aby nám adekvátně dokázal poradit...

Tým Mám lékaře – 11. 7. 2024

Cítíte se někdy po terapeutickém sezení hůř než před ním?

Není pochyb, že psychoterapie dlouhodobě zvyšuje kvalitu našeho života, pomáhá léčit a patří mezi strategie j...

Tým Mám lékaře – 10. 10. 2022

Extrovert a Introvert – opačné povahové rysy rozsáhlého spektra

V životě jste se již pravděpodobně setkali s označením, že jste buď extrovert, nebo introvert. Ne vždy ale ty...