Cítíte se někdy po terapeutickém sezení hůř než před ním?

-
Cítíte se někdy po terapeutickém sezení hůř než před ním?

Není pochyb, že psychoterapie dlouhodobě zvyšuje kvalitu našeho života, pomáhá léčit a patří mezi strategie jak o sebe a své duševní zdraví pečovat. Co když se ale stane, že z terapeutického sezení odcházíme s horším pocitem než před jeho začátkem? Toto zhoršení se může projevovat fyzicky i psychicky – například jako podrážděnost, emoční i fyzické vyčerpání, neschopnost cokoli dělat, bolesti hlavy či nevolnost.  


To může být samozřejmě opravdu matoucí a znepokojující, zvláště když očekáváme okamžitou úlevu a zlepšení. Jedná se však o normální stav, který je naštěstí přechodný, a i když ke zlepšení nedochází hned, procesy změny dobíhají i po odchodu z terapeutické místnosti nebo skončení videohovoru.


Proč tomu tak je?


V průběhu terapie často otevíráme náročná témata, traumata, potlačované části našeho já, různé komplikované pocity. Je to tak trochu jako Pandořina skříňka, kterou už není tak snadné znovu uzavřít a prostě přepnout do módu normálního fungování. Každá změna, dokonce i pozitivní, může být stresující. Terapie může narušit staré, nefunkční vzorce myšlení a chování, což může způsobit pocit nejistoty a diskomfortu. 


Tyto pocity však mohou být signálem, že terapie funguje – skutečně se otevíráme a zapojujeme do procesu terapie, dovolujeme si být zranitelní. 


Je dobré s touto možností počítat, nenechat se odradit. Jako při cvičení, které v začátcích bývá rovněž bolestivé, než se svaly posílí, se časem může změnit i intenzita náročných pocitů po terapeutickém sezení. 


Jak tyto pocity zvládat?


  • Promluvte si s vaším terapeutem: Buďte otevření a upřímní ohledně svých pocitů. Terapeut vám může pomoci porozumět těmto emocím a pracovat s nimi efektivně. 
  • Po sezení si dopřejte čas pro sebe: Vyhraďte si čas na sebepéči, odměňte se. Psychoterapie je náročná a často na první pohled neviditelná práce, která vyžaduje spoustu vaší energie. Proto je potřeba ji doplnit a načerpat zpět. 
  • Zkuste si o terapii něco přečíst: Můžete vyzkoušet naučit se o procesu psychoterapie něco nového, co vám pomůže proces lépe pochopit.  
  • Buďte trpěliví: Uvědomte si, že terapeutický proces je dlouhodobý a nelineární proces, při kterém zažíváme vzestupy i pády a zlepšení přichází postupně. 

 

Cítit se po psychoterapii dočasně hůř je běžná zkušenost, která je součástí hluboké práce na sobě. Tento diskomfort může být známkou toho, že se skutečně dotýkáte důležitých témat a pracujete na jejich řešení. Pokud budete trpěliví a vytrvalí, můžete tak dosáhnout významných pozitivních změn. 


Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Kateřina Wilde
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 11 let praxe

V psychoterapii mám velkou důvěru v klienta samotného..Věřím, že si často přináší řešení problémů již s sebou na první sezení.

Mgr. Katarína Holasová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 15 let praxe
Předplatné

Jako psycholožka se zaměřuji na problematiku závislostí všeho druhu. Služby poskytuji ve slovenštině, češtině i angličtině.

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(42)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Helena Kdolská
star star star star star
(8)
person Dospělí, náctiletí
done 5 let praxe

Nemusíš zůstávat na své problémy sám. Ráda poskytnu prostor, kdy o potíží mluvit, prostor k pochopení příčin a nakonec i hledání cesty jak dál.

Ms. Paulína Árendášová
star star star star star
person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Mgr. Barbora Vobořilová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

Jmenuji se Barbora Vobořilová a jsem psycholožka ve zdravotnictví, krizová interventka a frekventantka psychoterapeutického výcviku KBT. Budu se těšit na naší společnou cestu.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 12. 12. 2022

Velký nad obzorem a malý na obloze – měsíční iluze

Procházeli jste se někdy ve večerních hodinách, kdy byl měsíc ještě těsně nad obzorem a zarazila vás jeho vel...

Ondřej Zbejval – 1. 9. 2024

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 3. díl: Příznaky přehlížené poruchy

Disociativní porucha identity (DID), dříve označovaná také jako mnohočetná porucha osobnosti, zůstává dodne...

Tým Mám lékaře – 6. 9. 2022

Smysl života dle psychiatra Viktora Frankla – najděte svůj

Každý z nás pravděpodobně již pocítil, že život tu není jen od toho, aby se bezmyšlenkovitě odžil, život by p...