Cítíte se někdy po terapeutickém sezení hůř než před ním?

-
Cítíte se někdy po terapeutickém sezení hůř než před ním?

Není pochyb, že psychoterapie dlouhodobě zvyšuje kvalitu našeho života, pomáhá léčit a patří mezi strategie jak o sebe a své duševní zdraví pečovat. Co když se ale stane, že z terapeutického sezení odcházíme s horším pocitem než před jeho začátkem? Toto zhoršení se může projevovat fyzicky i psychicky – například jako podrážděnost, emoční i fyzické vyčerpání, neschopnost cokoli dělat, bolesti hlavy či nevolnost.  


To může být samozřejmě opravdu matoucí a znepokojující, zvláště když očekáváme okamžitou úlevu a zlepšení. Jedná se však o normální stav, který je naštěstí přechodný, a i když ke zlepšení nedochází hned, procesy změny dobíhají i po odchodu z terapeutické místnosti nebo skončení videohovoru.


Proč tomu tak je?


V průběhu terapie často otevíráme náročná témata, traumata, potlačované části našeho já, různé komplikované pocity. Je to tak trochu jako Pandořina skříňka, kterou už není tak snadné znovu uzavřít a prostě přepnout do módu normálního fungování. Každá změna, dokonce i pozitivní, může být stresující. Terapie může narušit staré, nefunkční vzorce myšlení a chování, což může způsobit pocit nejistoty a diskomfortu. 


Tyto pocity však mohou být signálem, že terapie funguje – skutečně se otevíráme a zapojujeme do procesu terapie, dovolujeme si být zranitelní. 


Je dobré s touto možností počítat, nenechat se odradit. Jako při cvičení, které v začátcích bývá rovněž bolestivé, než se svaly posílí, se časem může změnit i intenzita náročných pocitů po terapeutickém sezení. 


Jak tyto pocity zvládat?


  • Promluvte si s vaším terapeutem: Buďte otevření a upřímní ohledně svých pocitů. Terapeut vám může pomoci porozumět těmto emocím a pracovat s nimi efektivně. 
  • Po sezení si dopřejte čas pro sebe: Vyhraďte si čas na sebepéči, odměňte se. Psychoterapie je náročná a často na první pohled neviditelná práce, která vyžaduje spoustu vaší energie. Proto je potřeba ji doplnit a načerpat zpět. 
  • Zkuste si o terapii něco přečíst: Můžete vyzkoušet naučit se o procesu psychoterapie něco nového, co vám pomůže proces lépe pochopit.  
  • Buďte trpěliví: Uvědomte si, že terapeutický proces je dlouhodobý a nelineární proces, při kterém zažíváme vzestupy i pády a zlepšení přichází postupně. 

 

Cítit se po psychoterapii dočasně hůř je běžná zkušenost, která je součástí hluboké práce na sobě. Tento diskomfort může být známkou toho, že se skutečně dotýkáte důležitých témat a pracujete na jejich řešení. Pokud budete trpěliví a vytrvalí, můžete tak dosáhnout významných pozitivních změn. 


Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Pavla Dvořáková
star star star star star
person Dospělí
done 1 rok praxe

Od dětství miluji příběhy, abych mohla naslouchat příběhům, vybrala jsem si cestu psychologie a posléze terapie. Věřím, že svou prací přispívám k šťastnému konci lidských příběhů.

Mgr. Tereza Lysá
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 9 let praxe

Poskytuji psychologické poradenství pro dospívající a dospělé klienty.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Katarína Holasová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 15 let praxe
Předplatné

Jako psycholožka se zaměřuji na problematiku závislostí všeho druhu. Služby poskytuji ve slovenštině, češtině i angličtině.

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(20)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 11 let praxe
Předplatné

“Být šťastný nikdy nevyjde z módy. “ Lilly Pulitzer

Mgr. Klára Letková
star star star star star
(6)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 12 let praxe

Vždy můžete jít za svými sny. Provedu vás krajinou vlastní duše. Z temných zákoutí se společně vydáme na slunné vrcholky s rozhledem do dálky. Nebojte se udělat první krok.

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(37)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 15. 8. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy...

Mgr. Lucie Marcinčínová – 17. 4. 2023

Online terapie očima psychoterapeuta

Není to tak dávno, kdy jsem terapii prostřednictvím videohovoru považovala za něco velmi exotického. Vzpomíná...

Tým Mám lékaře – 4. 1. 2023

Proč toužíme po tuku a cukru – evoluční psychologie

Dnešní společnost je zcela jistě konzumní. Znakem konzumního života je nadbytek. Ten člověk pociťuje i v příp...