Anorexie – duševní onemocnění s těžkými následky

-
Anorexie – duševní onemocnění s těžkými následky

Anorexie, jinak také známá pod pojmem nechutenství, patří stejně jako bulimie do skupiny poruch příjmů potravy. Jedná se o duševní onemocnění, charakteristické odmítáním potravy v neustálé snaze zhubnout. Nemocný má zkreslené představy o své postavě, bývá v mnohých případech nezdravě vyhublý, což si však neuvědomuje. Jak se anorexie diagnostikuje a jaké jsou způsoby léčby?


Příčiny vzniku anorexie

Není snadné určit, jak anorexie vzniká, existují však tři nejvýznamnější faktory, které mohou hrát značnou roli. První z faktorů je biologický, s tím, že se také udává, že u některých lidí hraje roli i genetika. Například mladí lidé, kteří mají v rodině osobu s poruchou příjmu potravy, jsou více náchylní k jejímu rozvoji. Dále hraje roli psychologický faktor, kdy jednou z příčin vzniku může být nízké sebevědomí, emoční labilita či sklony k perfekcionismu. Poslední příčinou jsou sociálně kulturní aspekty. Ty jsou charakteristické zejména dnešní dobou, kdy se v západní společnosti stále vnímá jako ideál krásy štíhlá postava, což dostává primárně mladé dospělé, častěji pak ženy, pod velký tlak a může tak přispět k rozvoji anorexie.


Příznaky anorexie

Primárně má nemocný pocit, že je příliš tlustý a neustále se snaží dosáhnout proporcí, které však vůbec neodpovídají jeho tělesné konstituci. Náhled na vlastní tělo není absolutně reálný, pacient má pocit, že stále potřebuje hubnout. Dalšími příznaky jsou symptomy související s podvýživou, tedy únava, závratě, ztráta menstruace, mdloby, řídnutí kostí a další. Psychickými příznaky jsou pak malé sebevědomí, nespokojenost sám se sebou, může se také rozvinout úzkost či deprese.


Prevence a léčba

Rozpoznat včas vznik anorexie je nesmírně obtížné, jelikož si nemocný nepřipouští, že by s ním bylo něco v nepořádku. Mezi rizikové faktory patří velké změny v životě jako například úmrtí v rodině, rozvod či ztráta zaměstnání. Rizikovým obdobím je pak zvlášť u mladých žen puberta (14–18 let), kdy touží po uznání a snaží se zalíbit. Je tedy důležité vnímat, zda v těchto obdobích nedochází u vás či u osob ve vašem okolí ke změně stravovacích návyků, dietám atd.


Léčba anorexie pak obvykle probíhá ambulantně, u vážných případů bývá nutná i hospitalizace. Cílem léčby je vypracování nových stravovacích návyků, psychoterapie pak pomáhá pacientovi získat zdravý náhled na vlastní tělo a uvědomit si onemocnění. V některých případech mohou pomoci také antidepresiva.


Anorexie je velmi nebezpečné onemocnění s úmrtností okolo 5-15 %. Důležitá je především včasná diagnostika, která může významně snížit dopady nemoci. Pokud máte u sebe nebo ve svém okolí podezření na anorexii, nebojte se vyhledat lékařskou pomoc.

Anorexie: příznaky, léčba (mentální anorexie) - Vitalion.cz. (n.d.). Vitalion.cz. https://nemoci.vitalion.cz/anorexie/

Přispěvatelé projektů Wikimedia. (2023b). Anorexie. cs.wikipedia.org. https://cs.wikipedia.org/wiki/Anorexie

Nepanikař, T. (2019, October 5). Co je to anorexie? - Nepanikař. Nepanikař. https://nepanikar.eu/co-je-to-anorexie/

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Pavla Dvořáková
star star star star star
person Dospělí
done 1 rok praxe

Od dětství miluji příběhy, abych mohla naslouchat příběhům, vybrala jsem si cestu psychologie a posléze terapie. Věřím, že svou prací přispívám k šťastnému konci lidských příběhů.

Mgr. Katarína Holasová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 15 let praxe
Předplatné

Jako psycholožka se zaměřuji na problematiku závislostí všeho druhu. Služby poskytuji ve slovenštině, češtině i angličtině.

PhDr. Kateřina Chytilová Ph.D.
star star star star star
(4)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 18 let praxe

V současné době působím jako psycholog v lázeňské péči při obnově zdraví. Pracuji jak s dospělými, tak i s dětmi a dospívajícími.

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(38)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Tereza Lysá
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 9 let praxe

Poskytuji psychologické poradenství pro dospívající a dospělé klienty.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(7)
person Dospělí, náctiletí
done 5 let praxe
Předplatné

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 16. 9. 2022

Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr - jaký je mezi nimi rozdíl

Při shánění odborníka je důležité si předem uvědomit, koho vlastně hledáme, aby nám adekvátně dokázal poradit...

Tým Mám lékaře – 1. 6. 2023

Bulimie: Boj s neviditelným nepřítelem

Bulimie je psychické onemocnění, které postihuje ženy i muže. Podle Světové zdravotnické organizace trpí přib...

Ondřej Zbejval – 17. 4. 2024

Závislosti všude kolem nás: Rozlišení mezi látkovými a nelátkovými závislostmi

V moderní době se potýkáme s celou řadou překážek. Svět se neustále zrychluje, vznikají nové sociální sítě a...